جاذبه‌های شهر بابک

جاذبه های گردشگری شهرستان شهربابک

روستای صخره ای و دستکند ميمند

اين روستا در 38 کيلومتري شهرستان شهربابک در استان کرمان قرار دارد، روز شنبه ۱۳ تیرماه سال ۱۳۹۴ هجری شمسی مصادف با ۴ ژوئیه ۲۰۱۵ در سی و نهمین اجلاس میراث فرهنگی یونسکو پرونده منظر فرهنگی میمند شهربابک مورد بررسی قرار گرفت و با کسب اکثریت آراء به عنوان نوزدهمین اثر جهانی ایران در فهرست یونسکو به ثبت رسید.
ميمند بي شك يكي از باستاني ترين سكونتگاه هاي بشر در جهان است كه از ساليان سال تاكنون همچنان پا برجاست و به حيات خود ادامه مي دهد. این روستا یکی از هفت روستای عجیب کشور محسوب می شود که بین شهرهای یزد,کرمان و شیراز قرار دارد.
نقوش 10 هزار ساله و سفال هاي 6000 ساله از جمله مستندات مشكوفه اي هستند كه تاريخ ميمند را گواهي مي دهند. طبيعت و خصوصيات طبيعي آب و هواي ميمند كرمان از نوع معتدل كوهستاني و داراي زمستان هاي سرد و تابستاني معتدل است. روستاي ميمند در مرز مشترك دشت و كوهستان قرار دارد. در فصل بهار ميمند زيباترين چهره را به خود مي گيرد، طراوات، شادابي و سرسبزي دشت ميمند و آب و هواي مطلوب آن، انبوهي از جمعيت شهرها و روستاهاي اطراف را به سمت خود مي كشد و مردم اوقات فراغت خود را در اين روستا و در كنار چشمه ها، قنات ها و رودخانه هاي ميمند مي گذرانند.
این روستا دارای ۴۰۶ کوچه و ۲۵۶۰ اتاق می باشد. ساکنان این روستا دارای آداب و رسوم خاص هستند و در زبان و گویش آن ها هنوز از کلمات پهلوی ساسانی استفاده می شود.

عمارت موسی خانی شهربابک

یكی از جاذبه های زیبای گردشگری شهرستان شهربابك از توابع استان كرمان، از نظر موقعیت مكانی در خیابان شریعتی و در محله سفلای این شهر قرار دارد که هم اینك ساختمان میراث فرهنگی و موزه مردمشناسی است. این بنا از جمله ابنیه مسكونی اعیانی و حاكم نشین شهربابك بوده كه از دو بخش اندرونی و بیرونی تشكیل شده و به صورت حیاط مركزی می باشد. ورود به اندرونی بنا از جبهه جنوبی امكانپذیر است بدین نحو كه در پشت سر در هشتی واقع شده كه با ۹۰درجه زاویه و گذشتن از دالانی طولانی به حیاط خانه راه می یابیم.
در ضلع شمالی حیاط مركزی، ایوان در محور باریكه ها وسه دریها در طرفین آن به صورت قرینه واقع شده اند. در ضلع جنوبی بنا، با توجه به موقعیت زمین صرفا طاق نمایی ایجاد شده است. در ضلع شرقی و غربی نیز، پنج دری و در طرفین آن راهروها و سه دری به صورت قرینه قرار دارند. در بخش میانی حیاط مركزی فضای اندرونی حوض بزرگ مستطیل شكلی وجود دارد كه پیرامون آن را باغچه ها در برگرفته اند. در منتهی الیه ضلع غربی بنا و در پشت پنج دری ایوان، فضای بیرونی قرار دارد. این بخش از بنا نیز فضای مستطیل شكل مجزایی است كه در اضلاع شمالی جنوبی و غربی آن در امتداد دیوار، طاق نماهایی در ارتفاع پایین تر ایجاد شده است.
در جلوی این بخش از بنا حوض بزرگ دیگری وجود دارد، ورود به این بخش از بنا نیز در ضلع شمالی حیاط و از میان طاق نماها امكان پذیر است. بنای باعظمت عمارت موسی خانی از جمله بناهای دوران قاجار است كه توسط موسی خان پسر شیخ الله ساخته شده است. شاید بتوان یكی از دلایل اهمیت بنای زیبای موسی خانی را تزئینات آن دانست كه به صورت گچبری و سیم در بخشهای مختلف نمای ساختمان اجرا شده اند.

دشت ريواس شهربابک ، بزرگترين و زيبا ترين دشت ريواس کشور

دشت ريواس شهربابک با وسعت ۲۴۰۰ هکتار، بزرگترين و زيباترين دشت ريواس کشور است که در فصل ارديبهشت ماه، يکی از مناطق گردشگری شهربابک به شمار می‌رود . اين دشت در شمال شهرستان شهربابک و در فاصله ۲۰ کيلومتری اين شهرستان در مسير جاده معدن مس ميدوک واقع شده است. گل‌دهی اين گياه بستگي به شرايط بارندگی دارد و در برخي سال ها که بارندگي خوب باشد در زمان گل‌دهی که اوايل ارديبهشت تا اواسط اين ماه است کاملاً به رنگ قرمز در می‌آيد.

دودکش هاي جن

دودکش جن که در اصلاح زمین شناسی”هودو” (Hoodoo) نامیده می شود. در حقیقت به نوعی از فرسایش گفته می شود که در اثر آن مناره های طویلی از رسوبات و سنگ ها از لایه های ابتدایی باقی می مانند.
هودوهای، منطقه کوه مساهیم ، در اثر فرسایش دودکش های آتشفشان مساهیم ایجاد شده است . جائیکه لایه های توف توسط لایه هایی از بازالت یا سایر سنگ های آتشفشانی مقاوم در برابر هوازدگی پوشیده شده اند.
هودوها به عنوان ژئوتوریسم در کپه داغ ترکیه مورد بازدید قرار می گیرند، جائیکه خانه های مردم در داخل این پدیده ها قرار دارد.
تصاویر پایین مربوط به هودوهای زیبا و منحصر به فرد منطقه مسینان شهربابک در حاشیه کوه مساهیم است که می توانند از نظر ژئوتوریسمی مورد توجه قرار گیرد.

درياچه نمک مخرگه ، آيينه ايران

درياچه فصلی “مخرگه” در 32 كيلومتري جنوب شهربابک است. اين درياچه به طول حداكثر 7كيلومتر و عرض حداكثر5/5 كيلومتر، مساحتي بالغ بر 25 كيلومترمربع دارد . با 10 ميليمتربارش باران ، مي توان با حركت در هر نقطه از اين درياچه از انعكاس حيرت انگيز و زيباي تصاويرآسمان و محيط اطراف درآن لذت برد . در زماني كه بارندگي منطقه در حد نرمال خود باشد آب اين درياچه تا اواخر مردادماه پابرجاست و بعدازآن تبديل به نمكزاري وسيع مي گردد .  از اين لحاظ مي توان آن را با شوره زار “سالار اويوني” دركشور بوليوي، ملقب به بزرگترين آينه روي زمين مقايسه كرد . مسيرديگر آن  طولاني تر است دركيلومتر 35 جاده شهربابك، سيرجان ازجاده فرعي معدن پيرقوچان وحركت دراين مسير به سمت جنوب غربي ، كه  حدود20 كيلومتر آن خاكي است. هرگز بدون همراه داشتن راهنمای آشنا به این محل به این منطقه وارد نشوید چون موجب سردرگمی در میان باتلاقها خواهید شد و خیلی ها دراین منطقه به علت شناختی که از این منطقه نداشتند جانشان را ازدست داده اند.

غار ايوب

غار ایوب درون کوه ایوب به ارتفاع 3400 متر از سطح دريا،در هفت کيلومتري شهر دهج از توابع شهرستان شهربابک زایش یافته و فاصله دهانه آن از سطح دریا 2800 متر است. این غار درون کانیهای آتش فشانی و بر اثر فرسایش پدیده آمده است.

ساختمان

دهانه غار به شکل نیمه بیضی به قطر 80 متر و ارتفاع 60 متر است. فاصله دهانه غار تا انتهای آن، که جای پایی کنده شده در سنگ قرار دارد، حدود 200 متر است. کف غار با شیبی حدود 60 درجه به سوی بالا به انتها میرسد. درون غار و در سمت راست به فاصله 100 متر از دهانه چشمه آب گوارایی قرار دارد که اهالی دهج، روی آن را بسته و آب را با لوله به بیرون غار و یک انبار هدایت کردهاند. به باور اهالی دهج، ایوب پیغمبر، که از بیماری مهلک پوستی رنج میبرد، همین که آب داخل غار را یافت و در آن آبتنی کرد درمان شد و به همین سبب مردم دهج به علت سفر ایوب به آن غار، نام آن حضرت را بر غار نهادهاند.

ويژگی

غار به سبب پدید آمدنش در یک منطقه با کانیهای آتش فشانی فاقد هر نوع غارسنگ است. اما به جبران این کمبود، فرسایش بر سطح صخرههای اطراف غار چنان عمل کرده که زیباترین نقشهای فرسایشی را روی دیوارهها پدید آورده است. با وجود عمق کم غار، دیگر ویژگی غار که آنرا منحصر بفرد کرده است، برخورداري از وسیعترین دهانه و بلندترین سقف در بین غارهای شناخته شده ایران است. از دیگر ویژگیهای آن تراوش یک ماده آلی است که به آن مومیایی گفته میشود. این ماده در سقف و بعضی از دیوارهای غار دیده میشود و مانند چکنده از سقف آویزان است. در روزگار باستان این ماده ارزنده مانند طلا در مالکیت انحصاری شاهان بوده و از آن برای بهبود شکستگی استخوانها و بعضی دیگر از درمانها استفاده میکردهاند.

تپه های رنگي مارنی:

اين تپه ها در نزديکي روستاي بن توت شهربابک، به شکل کوه های رنگی قرمز، آبی ، سبز، خاکستری، زرد وسفید دیده می شود. مارنها تشکیلات رسوبی ناپایدارهستند که شامل مواد شیمیایی و ذرات ترکیبی است که فرآیندهای فرسایشی در آنها بسیار شدید می باشد و ویژگی های این منطقه مربوط به دریای انوسن بین ۴۰ تا ۵۶ میلیون سال پیش است که واحد های کنگلومرایی قرمز رنگ واحد های مارنی قرمز رنگ و واحد های مارنی انوسن و واحدهای ماسه سنگ سست و آهکی از ترکیبات آن است.